Кращі вуличні барбекю: 5 топових моделей

Сезон шашлику офіційно відкритий, з чим я вас урочисто і вітаю. А значить, пора оновити своє спорядження для гриля і прикупити новий барбекю. Про те, як його вибрати і які 5 вуличних барбекю гідні звання кращих, я зараз і розповім.

Які вуличні барбекю бувають

Гриль або барбекю відрізняється від звичного всім нам мангала наявністю кришки зверху. Завдяки цьому жар витрачається економічніше, а м’ясо прожарюється рівномірніше. Між собою ж грилі відрізняються часто куди серйозніше, ніж від мангалів.

Вугільні грилі

Сталеві вугільні грилі

Класична конструкція. Тут паливом виступає звичайне деревне вугілля. За великим рахунком, вугільний гриль – це звичайний мангал, тільки з кришкою, гратами для м’яса і клапанами для регулювання повітряного потоку. Відкриєте клапан ширше – приплив повітря зросте і температура всередині гриля підвищиться, прикриєте – жар, навпаки, спаде. Клапани встановлюють і в нижній частині гриля, і в кришці.

Сталеві вугільні грилі не відрізняються особливою довговічністю і прослужать не більше п’яти років, зате і стоять куди дешевше інших варіантів. Найякісніші грилі цієї категорії випускає бренд Green Glade і американська фірма Weber. Тож не дивно, адже вони цей формат вуличного барбекю, в принципі, винайшли.

Сталеві вугільні грилі-коптильні

Коптильня або Смокер схожа не на розпиляний навпіл морський буйок, а на бочку. Звідси її друга назва – БАРЕЛ. Вони досить громіздкі і особливою популярністю сьогодні не користуються, зате відрізняються великою універсальністю. Але головне їхнє призначення, як зрозуміло з назви, – коптити м’ясо і рибу.

Якщо раптом зважитеся на покупку бочки-смокер, зверніть увагу на продукцію компанії Marshall

Керамічні вугільні грилі

А ось це вже зовсім інша пісня. Кераміка, з якої зроблені ці грилі (їх ще називають «камадо»), прогрівається набагато краще і рівномірніше сталі і куди повільніше віддає тепло. Тому смак страв, приготованих в керамічних барбекю, ні з чим не порівняти: м’ясо виходить дуже ніжним і соковитим, а риба – просто тане в роті. Завдяки цьому схожі на тандир керамічні барбекю використовують професіонали по всьому світу.

Якщо і ви хочете увійти в барбекю-еліту, будьте готові до додаткових витрат. Коштують керамічні грилі куди дорожче сталевих, але і служити можуть століттями – кераміка не псується і не прогорає згодом, на відміну від нержавійки. Заслуженою популярністю користуються керамічні барбекю від брендів Big Green Egg і Primo.

Газові грилі

Слідом за Хенком Хіллом все більше американців і європейців віддають перевагу газовим грилям. А на Заході розуміють толк і в барбекю, і у зручності, і в здоровому способі життя.

У газових грилів є ряд незаперечних переваг перед вугільними побратимами.

  1. Ці прилади дуже зручно використовувати: повернув ручку – і готово, через п’ять хвилин вже можна смажити м’ясо, не потрібно нічого розпалювати і чекати.
  2. Температура в газових грилях вище, а регулювати її простіше, ніж у вугільних, так і жар розподіляється набагато рівномірніше.
  3. Смак м’яса виходить чистішим, без домішки диму, який, ви здивуєтеся, подобається не всім.
  4. Ну і до всього іншого газові грилі просто більше вугільних, тому їх використовують у професійній сфері.

Моделей газових грилів дуже багато. В основному вони виготовлені зі сталі, а відрізняються кількістю пальників, додатковими пристосуваннями і аксесуарами. Кращі газові барбекю випускають фірми Napoleon і BeefEater.

Упевнений, що за газовими грилями майбутнє. Хоча все одно вважаю за краще більш традиційні варіанти.

Дров’яні грилі

Раз вже ми говоримо про грилі, не згадати дров’яні просто не можна. Вони багато в чому аналогічні вугільним моделям крім використовуваного палива. Правильно підібрані дрова додають блюдам абсолютно неповторний аромат, так що любителів готувати на цьому паливі чимало. Хоча, звичайно, це не найзручніший вид грилів (зокрема, вони вимагають відводу диму, та й встановлювати їх можна тільки на відкритих майданчиках), але однозначно самий атмосферний: біля газового барбекю посидіти компанією і подивитися на танцюючі язики вогню не вийде ніяк. Вибір для справжніх гурманів і просто веселих компаній.

Також читайте про електричні котли: як вибрати найкращі – https://kstech.com.ua/dla-obigrivy-i-opalenya/krashchi-elektrychni-kotly-iaki-vas-zihriiut/

повернутися до меню ↑

Топ-5 кращих вуличних барбекю

Ninja Foodi MAX Health Grill & Air Fryer

Ninja Foodi MAX Health Grill & Air Fryer - фото

Традиційний вугільний гриль в незвичайному прямокутному виконанні. Мабуть, це навіть зручніше, ніж звичайна кругла форма. Розмірі решітки 41х41 сантиметр – дуже непогано. Є поличка для посуду і коліщатка для зручного переміщення. При висоті в 99 сантиметрів конструкція важить всього 10 кілограмів. Апарат вийшов зручним, надійним, практичним і при цьому недорогим.


ПЛЮСИ:

  • Прямокутна форма
  • Наявні полички
  • По переміщати за допомогою коліщатки

МІНУСИ:

  • Не рекомендується розводити вогонь



Вуличний барбекю Weber Original Kettle E-5730 для дачі

Weber Original Kettle E-5730 - фото

Цей вугільний гриль більш традиційної форми – схожий на літаючу тарілку на ніжках. Діаметр решітки поменше, ніж у попередньої моделі – всього 35 сантиметрів, та й висота трохи менше – всього 40 сантиметрів, зате і важить гриль дуже небагато – якихось 5 кілограмів. Хороша компактна модель.

Green Glade 22014A
29.06.2020
    

Основне завдання при покупці було взяти щось, що швидко переноситься і компактне. Комплект деталей дуже скромний, зібрати зможе навіть дитина.
Матеріал так собі, але для цієї ціни нормально. Я просто виклав вугілля на решітку, відкрив заслінку, запалив серветку просочену рідиною для розпалювання і через 10 хвилин у мене був ідеальний температурний режим для приготування м'яса. Ще через годину, я приготував все м'ясо яке купив. Також раджу купити додаткову решітку з ручкою і щипці для м'яса.


ПЛЮСИ:

  • Цікавий дизайн
  • Легкий та мобільний

МІНУСИ:

  • Низький
  • Маленька висота між вуглями та продуктами приготування



Вуличний барбекю Cecotec PerfectCountry BBQ

Cecotec PerfectCountry BBQ - фото

Симпатичний і досить великий вугільний гриль розміром 47х47х90 сантиметрів з місткою ємністю для вугілля. Висота конструкції 70 сантиметрів. Діаметр хромованою решітки 43 сантиметри. Є піддон для попелу, поличка для посуду і транспортувальні коліщата. На кришці і чаші – зручні бакелітові ручки.


ПЛЮСИ:

  • Ємність для вугілля
  • Поличка для посуду
  • Зручні ручки на кришці

МІНУСИ:

  • Глибина внутрішнього тазика маленька



Переносний вуличний барбекю  Weber Q 1400

 Weber Q 1400 - фото

Компактна модель з двома поличками для посуду і коліщатками для транспортування. Пластикові ручки, два клапана для регулювання повітряного потоку, 75 сантиметрів висоти, 44 сантиметри в діаметрі. При всьому багатстві можливостей вага становить всього 5 з невеликим кілограмів.

Green Glade AK17F
29.06.2020
    

Купив собі гриль вугільний. Вийшло зібраті швидко. В цілому гриль дуже сподобався, виходить дуже смачно і можна навіть коптити. Зрозумів, що потрібно докупити ще всяких комплектуючих: щипці, кочергу, килимок та інше Пробував смажити курку і рибу, дуже смачно, не вийшло із яловичиною, мало досвіду, будемо старатися =)


ПЛЮСИ:

  • Дві полички для посуду
  • Два клапана регулювання повітря
  • Легкий

МІНУСИ:

  • Тонкий метал



Вуличний барбекю HECHT Barrel

HECHT Barrel - фото

Фішка цієї моделі – в додаткових дерев’яних поличках. Дві розташовані з боків і одна знизу. Звичайно, компактним це барбекю не назвеш, але зате як зручно! Розмір прямокутної решітки 53 на 53 сантиметри. Висота пристрою – 90 сантиметрів, так що спину гнути не доведеться, крім того поверхня для смаження регулюється по висоті. Є транспортувальні коліщата. На мій погляд, найкраща модель з цієї добірки.


ПЛЮСИ:

  • Багато поличок
  • Є регулювання по висоті

МІНУСИ:

  • Хисткий механізм відкриття-закриття



повернутися до меню ↑

FAQ

Чи можна використовувати в якості палива для барбекю дрова?

Можна, для цього є спеціальні дров’яні моделі. В принципі, можна перепалити дрова в вугілля і в вугільному барбекю, але краще все ж купити готове деревне вугілля в магазині.

Чи можна користуватися розпалом при готуванні на барбекю?

Можна, якщо ви любите присмак бензину і опіки на руках. А якщо серйозно, то газовим грилям розпал не потрібен, а дров’яні і вугільні краще все-таки навчитися розпалювати самостійно. Але якщо вже зовсім ніяк не виходить оживити сирі дрова, хоча б дотримуйтесь техніці безпеки: чи не лийте занадто багато і не бризкайте горючу рідину у відкритий вогонь.

Summary
Кращі вуличні барбекю: 5 топових моделей
Article Name
Кращі вуличні барбекю: 5 топових моделей
Description
У теплий сезон вуличні барбекю затребувані: який вибрати, огляд 5 кращих моделей, відповіді на популярні питання, відгуки покупців
Author
Валантина Домогарова
Publisher Name
KSTech
Publisher Logo

1 коментар

Залиште відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.