Який шолом віртуальної реальності для смартфонів вибрати? ТОП-4 найкращих моделей

Реальний стан справ в індустрії шоломів віртуальної реальності сильно відрізняється від того, що пишуть про нього журналісти і оглядачі. Упевнений, що Вам регулярно трапляються на очі огляди тестових моделей Oculus Rift і іже з ним, автори яких завченими рекламними фразами обіцяють читачеві «фантастичне занурення в світ уявлення» … і всяку подібну ахінею.
Як правило, такі статті складаються або на основі прес-релізів від самих розробників гаджетів, або з миру по нитці – коли журналісти просто «збирають» через весь Інтернет відгуки і домисли про існуючі девайси VR. Самі вони, швидше за все, і в руки не брали ні Oculus, ні Morpheus, ні, тим більше, HTC Vive. Чому я так думаю?
Тому що сам я встиг протестувати добру половину існуючих гаджетів VR і AR! Скажу за себе: головні емоції, які викликають такі тест-драйви – це розчарування і збентеження. Так, на «демо-відео» все виглядає красиво. Картинка літає, рот відкривається від подиву, WOW-ефект таки трапляється… і що далі? А далі ти потихеньку помічаєш пекельну пікселізацію візуального ряду! Починаєш відчувати запаморочення і нудоту . До того ж, тебе ставлять перед сумним фактом – в світі ще майже не існує ігр та програм, які йшли б на шоломах без «лагів і косяків».
І ось ти вже знімаєш Oculus з відвертим бажанням жбурнути його об стіну. Чи не серйозно все це для «нового прориву у сфері hi-teach»! Ефекту “повного занурення» немає «ні в жодному оці»!
«Ми все доопрацюємо в підсумковій версії, це ж тестові зразки», – заперечують тобі розробники. Але як можна вірити словам людей, які з таким цинізмом переносять терміни запуску хітового продукту на ринок?
Втім, їм є у кого вчитися. На ринку віртуальної реальності вже з’явилися девайси, які вирішили проблему відсутності софта, поганої картинки і навіть морської хвороби (частково). Я говорю про шоломи VR для смартфонів. Так, вони завжди сприймалися як «дешеві недошлеми», як якась пародія на той же Oculus Rift… Але факт залишається фактом: на відміну від «Ріфта», «Вайва» і «Морфеуса», мобільні шлемаки вже продаються в усьому світі, в них цікаво грати, а головне – коштують вони в рази менше своїх «старших братів».
У цьому огляді ми розповімо своїм читачам про найяскравіші моделі mobile-VR. Як вибрати шолом віртуальної реальності для смартфона? Що таке Homido? Скільки коштує Samsung Gear? Як зібрати шолом віртуальної реальності з картону? Все це ми розповімо вам прямо зараз.
Що об’єднує всі шоломи віртуальної реальності для смартфонів?
Всі шоломи мобільного VR в чомусь схожі один на одного. По-перше, у них однаковий принцип роботи. По-друге, у більшості цих шоломів однакові проблеми.
Тут потрібно зрозуміти, що навіть самий прокачаний девайс віртуальної реальності для смартфона являє собою… не найскладніший за мірками XXI століття агрегат. У ньому практично немає ніякого «заліза». Він не «думає про нас» і не покращує показники графіки телефону. У нього ніхто не збирається вбудовувати персональний трекер активності або відеокарту. За фактом, мобільний шолом VR … це коробочка з хорошими лінзами, що забезпечують стереоскопічний ефект, і якісним кріпленням для смартфона.
Причому «простий» не означає «відстійний». Мобільний гаджет VR – геніальне рішення за створенням ефекту віртуальної реальності без використання дорогого заліза і складних мікросхем.
Ось тільки за цією простотою криється і загальний ряд проблем, які відносяться і до найдешевших девайсів, і до флагманських моделей. Пам’ятайте, що:
- шоломи віртуальної реальності для мобільних швидко перегріваються. Відео 3D й ігри у форматі стерео – процеси досить ресурсомісткі. Смартфони намагаються, намагаються, працюють на повну потужність… виділяють енергію! А ставити кулери на самі кріплення-шоломи ще ніхто не здогадався. Звідси і перегрів. Хм, для жителів Крайньої Півночі навіть корисно!
- пікселізація неминуча! Всі вони поголовно грішать високою пікселізацією картинки і викликають «морську хворобу». Втім, це зауваження не стільки в адресу «мобільних шоломів», скільки в сторону виробників смартфонів! Адже самі-то шлемаки ці пікселі і «шлейфи» не виробляють, а просто транслюють через окуляри …
- ціна на шоломи майже завжди завищена. Віртуальна реальність в тренді, ринок ще не заповнений брендами … Звідси – низька конкуренція і можливість наживатися на «кишені покупця». Хоча, як показує наш огляд, і в сфері VR-mobile потихеньку починають з’являтися бюджетні гаджети.
Також читайте про кращі навушники: https://kstech.com.ua/navushnuku-i-garnitury/ohliad-airpods-pro-tse-maizhe-idealni-navushnyky/
З самого бюджетного варіанту ми і почнемо наш огляд mobile-шоломів. Як то кажуть, «Поїхали!».
повернутися до меню ↑Огляд VR-окулярів Google Cardboard
Почнемо з трешу. З цього «фріка» від світу віртуальної реальності. З картонних VR-окулярів Google.
Сміх сміхом, але навіть ця штуковина вже продається і на всю працює. У той час, як геніальні проекти HTC і Oculus живуть поки тільки у мріях своїх шанувальників ( «сірі моделі» не беруться до уваги).
Проект Google Cardboard почався з геніальної ідеї – зробити віртуальну реальність як можна більш доступною звичайним користувачам. До цього поняття VR асоціювалося з дуже дорогими девайсами. А Гугл першим запропонував людям віртуальну реальність «за копійки» (пізніше, щоправда, з’являться і більш дешеві моделі).
Отже, Google Cardboard є набір з картону, в який вставлено дві лінзи . Як екран такого шолома віртуальної реальності виступає звичайний Android-смартфон з встановленим додатком Cardboard. Зрозуміло, що сама «картонка» буде зношуватися неймовірно швидко … але будь-який адекватний чоловік, озброєний мозком і ножицями, зможе оновити корпус заново. Головне – зберегти лінзи.
Вже зараз «картонку» від Гугл придбало більше мільйона Андроїд-юзерів. До речі, вартість Google Cardboard близько 250 гривень . Чи це не успіх?
Але ми все-таки будемо суворі до розробки Google. Ідея, звичайно, хороша. Ціна – відмінна. Але причепитися теж є до чого.
Мінуси Google Cardboard
У плані адаптивності і трансформації можливості девайса знаходяться «нижче плінтуса». Ти ніколи не зможеш підлаштувати картонні окуляри під свою відстань між очима і особливість зору. До того ж Google Cardboard не допускає коригування діоптрій для короткозорих і далекозорих користувачів. Люди, які страждають астигматизмом, теж «йдуть лісом». Погано? Погано.
Кут огляду у GC – так собі … З показником в 80 градусів «картонка» посідає останнє місце в конкурентній гонці всіх, що існують на сьогодні, моделей VR-шоломів.
Та ще й смартфон до неї далеко не будь-який підійде . Тільки телефони з дозволом не нижче 1080p і певними параметрами екрану (подробиці можна знайти у відкритих гайдах в Мережі). Інакше – будете «мацати очима» пікселі і мучитися з настройками.
І наш «контрольний постріл» – зручність і юзабільність девайса. Зрозуміло, що картон завжди буде погано триматися на переніссі, натирати вуха, швидко забруднюватися… Не факт, що при різкому повороті голови з нього не випаде ваш дороженний смартфон… І, взагалі, все це дуже негігієнічно!
Плюси Google Cardboard
У настільки об’ємну «бочку дьогтю» ми таки додамо ложечку «меду». Google серйозно «попотіли» над програмним супроводом новинки. Хлопці і прикольних видях в 3D наробили, і іграшок нескладних настругали. А ще спеціальний сервіс панорамних відео на Ютубі запустили, Youtube Cardboard називається. Щось підказує, що всі ці зусилля прикладені не заради однієї тільки «картонки». Можливо, через деякий час гігант IT-індустрії повернеться до теми віртуальної реальності вже на більш серйозному рівні. Втім, це лише здогадки.
Резюмуємо: Google Cardboard – прикольна штука для своєї ціни. Це свого роду «демоверсія» віртуальної реальності, яку може спробувати кожен. А ще – це прекрасний подарунок для друга на День народження або День дурня … Але, навряд чи GC може вважатися повноцінним гаджетом віртуальної реальності. Це стає зрозуміло тоді, коли ти звертаєш увагу на більш дорогі моделі мобільних шоломів з по-справжньому цікавим функціоналом і можливостями. Благо, такі на ринку теж присутні.
Цю іграшку Google Cardboard я РЕКОМЕНДУЮ - недорого, забавно, хоча і є заморочки з встановленням додатків. Видів розваг там дуже багато, грати не переграти. Звичайно, набридають ті, що часто використовуєте - але можна знести і поставити нові. І так, умільці, можливо, зроблять резинку або ремінь, щоб не треба було тримати руками.
Огляд шолома Homido VR
Мобільний шолом віртуальної реальності Homido з’явився на ринку буквально недавно. Це новинка, про яку світові відомо дуже і дуже мало. Розроблений у Франції і зібраний в Китаї гаджет наша редакція вперше помітила на виставці TechTrends Expo . Спочатку ми сприйняли його за черговий «китайський дешевий аналог», який навряд чи зможе чимось здивувати досвідчених користувачів і журналістов. Але … Homido зумів піднести нам відразу кілька сюрпризів.
У цих «окулярів VR» є дві сильні сторони:
- Ціна. Дешево, особливо, якщо порівнювати з такими конкурентами, як Samsung Gear. Я вже не кажу про орієнтовну ціну на класичні шоломи віртуальні реальності на кшталт Oculus Rift або Avegant Glyph.
- Можливість тонкої настройки індивідуальних параметрів гаджета. Homido буквально складається з шарнірів і рухомих частин, які дозволяють «оптимізувати» девайс під конкретного користувача. Рідкісна функція для бюджетної розробки.
До речі, в ході того ж TechTrends Expo ми змогли поспілкуватися з представником компанії Homido- Дмитром Ланцовим. Ось що він розповів нам про продукцію французької фірми:
«Ми позиціонуємо Homido саме як сімейний гаджет. Зазвичай тягу до таких девайсів проявляють діти. Але стандартні шоломи віртуальної реальності не розраховані на невелику відстань між очима. Як результат – дитина не отримує справжнього задоволення від гри або перегляду фільму. Він просто бачить розмиту картинку. Ми ж зробили все для того, щоб забезпечити справжню варіативність відстані між очима. Homido зможуть скористатися і дорослі, і діти».
За його словами, окуляри підійдуть і людям, хворим астигматизмом. Для них розроблено спеціальну накладку, що дозволяє корегувати відстань від поверхні ока до лінзи.
Ми не упустили можливості протестувати девайс. Я, наприклад, помочив Зомбаків в якійсь дефолтной грі від «Хомідо». Йшов по тунелю покинутого Метро, палив з очей по чудовиську, коли треба – тікав. І мені сподобалось. Під час гри майже не відчувався ефект заколихання. Картинка була вельми чіткою, трекінг відбувався без збоїв, відчувалося занурення у віртуальну реальність. Так, візуальний ряд все одно нагадував рівень гри «Готика Марса». Але на тлі «скажених пікселів» від Oculus Rift DK 2 те, що відбувалося на екран, і виглядало гідно. До речі, дуже допомогло те саме «коліщатко фокусування». Я дійсно зміг підлаштувати лінзи «під себе» і залишився задоволений побаченим.
З мінусів – хіба що відверто дешева поролонова прокладка між пластиковим корпусом і шкірою голови. Ну і сам пластик, звичайно, не дорогий.
Ах, так, про заколихання. Під час гри і справді не відчувається «морської хвороби». Але після того, як окуляри були зняті з голови… я відчув неприємне мерехтіння в очах і запаморочення. Не так помітно, як після Oculus`a, але все одно – жорстко…
Резюмуємо: функція відбудови лінз за таку ціну – це дуже здорово. Якби Homido ще краще запарилися над дизайном і складанням девайса, то йому просто не було б рівних. А так – ми рекомендуємо Homido до покупки, але все одно продовжуємо пошук «ідеального гаджета mobile-VR».
Огляд шолома FreeFly VR
У пошуках ідеального шолому віртуальної реальності ми також познайомилися з шоломом FreeFly VR і влаштували йому серйозне тестування. Бюджетний гаджет від англійських розробників нікого не залишив байдужим: його перевагам можуть позаздрити і деякі більш дорогі конкуренти. Тільки лише рекордний кут огляду – цілих 120 градусів – і власний джойстик для любителів комфортного 3D-гейминга і шутерів! Та й турбота виробника порадувала: в інструкції прописана вся техніка безпеки і параметри смартфонів, що підходять під шолом.
- Легкий
- Сумісний з контентом Google Cardboard
- Наявність джойстика
- Не можна підлаштувати під особисті параметри
- Тільки для смартфонів до 5,5 дюймів
повернутися до меню ↑
Огляд шолома Samsung Gear VR
Перший шолом віртуальної реальності від Samsung є всього лише доповненням і аксесуаром до флагманського смартфону Samsung – Galaxy Note 4. Він і працює тільки з ним. Інший смартфон в Gear VR Ви помістити не зможете.
У такій ситуації є свої «плюси» і «мінуси».
Добре, що це єдиний мобільний шлемак, про який ми знаємо практично все в плані характеристик. Якщо візуальний ефект в тому ж Homido і «картонки» безпосередньо залежить від засунутого в них мобільного, то тут він завжди буде передбачуваний. Поле зору 96°, акселерометр, гірометри, магнітний датчик, датчик присутності… Затримка реакції екрану на введення даних користувачем <20 мс, – це константа від Samsung Gear.
Погано те, що таке штучне обмеження все-таки буде заважати просуванню шолома, як самостійної одиниці. Хіба багато в світі фанатів Samsung Galaxy? Їх число точно не зрівняється з обсягом шанувальників VR, що володіють іншими смартфонами! Якщо хтось захоче купити собі саме Gear, то йому доведеться витратитися не тільки на сам девайс, але і на мобілку. А це вже – реально величезні гроші.
Однак повернемося до характеристик гаджета. Як і Homido, він враховує короткозорість і далекозорість свого господаря, вміє змінювати міжзрачкову відстань. Ще, це – єдиний мобільний шолом віртуальної реальності, який гарантує користувачам гарний об’ємний звук (йде від смартфона, потрібно докупити навушники). Якщо звернутися до оглядів від професіоналів, то можна знайти і більш конкретні причіпки. Автори порталу 3D News, наприклад, скаржаться на незручне розташування елементів управління шоломом і якість дисплея.
Впадають в око й інші недоліки технології Super AMOLED з розташуванням пікселів по схемі PenTile – наприклад, кольорові ореоли на контрастних переходах. Також чітко видно шлейф ( «фантомне зображення» – двоїння контурів картинки) при швидкому повороті голови , – зазначають журналісти.
Зате у Samsung працюють відразу два магазини додатків – свій рідний і магазин Oculusa. Є з чого вибирати розваги, враховуючи загальну убогість ринку 3D-ігор і стереовідео.
Резюме: наш висновок буде суперечливий. Чи можемо посперечатися з тим, що Samsung VR – самий прокачаний шолом для смартфона з числа доступних на ринку? Навряд чи. Чи потрібно платити за нього такі гроші при тому, що функціонал Homido і інших китайців неймовірно близький до «Гнусмасу»? Не факт. Тим більше, що особисто я, наприклад, не є фанатом Galaxy Note. А ви?
Підсумуємо!
Так, шоломи віртуальної реальності для смартфонів – дивний гаджет. У них немає свого акумулятора і заліза, їх багато критикують і вони ще не до кінця проникли в життя людини. Але це поки що все, що є у фанатів віртуальної реальності «на руках».
В даному огляді ми не змогли знайти 100% ідеальний варіант. Мабуть, найкраща рекомендація нашим читачам – обов’язково протестіть гаджет перед покупкою. Ми вже говорили, що цей процес може обернутися розчаруванням? Навіщо ж платити гроші за поганий настрій!
Ну, а якщо Вам не так вже шкода гривень і доларів … Тоді вибирайте сміливіше!
Придивіться до бюджетних моделей на зразок Homido або FreeFly. Вони зможуть порадувати всю вашу сім’ю і не змусять до покупки конкретного смартфона. Швидше за все, віртуальна реальність «піде» на тій техніці, яка у Вас вже є.
Або довіртеся відомому бренду Samsung. Galaxy Note 4 – хороший смартфон, та й ринок додатків у Gear розвинений. Хоча б буде у що пограти! Гарантія, сервіс, якість збірки – все це аргументи за покупку «Самсунга».
В іншому ж ми все-таки респектуємо цим компаніям: Samsung, Google, Homido і FreeFly. Так, їх дітища не ідеальні. Так, це тільки проміжна сходинка в розвитку віртуальної реальності. Але вони точно – не майстри прототипів, а автори справжніх хітів. У всякому разі, нам було про що написати і що протестити. І це – конкретний плюс до їх «історії брендів».
Придбали відмінний віртуальний шолом Samsung Gear VR. Замовляли дитині, покупку син оцінив, в комплекті йшла брошура з підбіркою програм, відразу ж завантажили, якість додатків дуже гарна. Зручний висувний лоток, за телефон можна не турбуватися, не випаде, є отвори для гарнітури, сміливо можна приєднувати навушники. Боялися, що окуляри виявляться дуже важкими і ремінець буде злітати, ні - все відмінно регулюється. Усередині порадувала м'яка тканинна накладка, дуже приємно стикається з обличчям, так само регулюються лінзи (окремо). В цілому, покупкою дуже задоволені, єдине, іграшки треба використовувати не більше 15 хвилин - починає кружляти голова. Якщо хочете здивувати своїх близьких - порадуйте таким чудовим подарунком)
FAQ
Варто обачно обирати ігри та відео, якщо у вас є нервові розлади, епілепсія та інші хвороби нервової системи. Деякі лікарі не рекомендують використовувати шоломи віртуальної реальності протягом тривалого часу дітям молодше 13 років через незміцнену фізіологію м’язів очей. Але ця рекомендація може бути застосована до всього іншого: телевізору, комп’ютеру, смартфону.


[…] Також читайте про шоломи віртуальної реальності для смартфонів: як вибрати найкращі – https://kstech.com.ua/virtyalna-realnist/yakyi-sholom-virtualnoi-realnosti-dlia-smartfoniv-vybraty-t… […]