Як правильно вибрати респіраторну захисну маску?

Маска є одноразовою медичною приналежністю і засобом індивідуального захисту, що використовується медичним персоналом або зараженими пацієнтами. Респіраторна захисна маска захищає від передачі інфекцій крапельним або повітряним шляхом. Залежно від стандарту і класу захисту, вона запобігає зараженню вірусами, такими як коронавірус, атипова пневмонія, H1N1.

Як вибрати респіраторну захисну маску?

При виборі маски слід враховувати кілька критеріїв, таких як її призначення, тип маски, необхідний рівень захисту і т.і.

 1. Призначення: в залежності від професії, мети використання і наявності або відсутності інфекційних захворювань пацієнти і обслуговуючий медперсонал використовують маски певного типу з необхідним рівнем захисту.
 2. Тип маски: двома основними типами масок є так звані «хірургічні» маски і распіраторні захисні маски. У них різні функції, стандарти і цілі. Хірургічні маски захищають тільки від інфекційних агентів, які можуть передаватися краплинним шляхом, в той час як респіраторні захисні маски також захищають від вдихання інфекційних агентів, які можуть передаватися повітряним шляхом.
 3. Необхідний рівень захисту: всі маски повинні відповідати стандартам, прийнятим в тій чи іншій країні. В рамках цих стандартів існують різні класи масок відповідно до рівня захисту. Дотримуйтесь стандартів, що діють у вашому географічному регіоні.
 4. Одноразові або багаторазові: хірургічні маски можуть бути тільки одноразовими. Захисні респіраторні маски можуть бути одноразовими і багаторазовими. У разі потреби можна змінити фільтруючий захисний фільтр, який відслужив.
 5. Тривалість дії: тривалість дії маски залежить від мети використання. Вона може тривати від 3-х до 8-ми годин. Недорога маска має, як правило, короткий період використання. Період використання систематично вказується виробником.
 6. Комфорт: маски бувають різних розмірів, вибір розміру буде залежати від морфології людини, що її носить. Захисні маски можуть мати вихідний клапан для більшого комфорту користувача. Вони можуть також закривати очі, якщо потрібен захист очей, в цьому випадку їх називають інтегральними масками.

Також читайте про дарсонвалі: як вибрати найкращі – https://kstech.com.ua/zdorovya/krashh%d1%96-darsonval%d1%96-2020-roku-nezalezhnij-top/

повернутися до меню ↑

Які переваги вибору хірургічної маски?

Хірургічна маска – це одноразове медичне пристосування. Вона захищає від інфекцій, що передаються крапельним шляхом, але не захищає від інфекцій, що передаються повітряним шляхом. Таким чином, така маска не запобіжить потенційне зараження вірусом.

хірургічна маска - фото

Хірургічна маска служить для:

 • запобігання попадання крапель слини або виділень з верхніх дихальних шляхів при видиху носія маски. Захищає пацієнта і його навколишній простір (повітря, поверхні, обладнання та інше), якщо її носить медичний персонал. Якщо маску носить заразний пацієнт, вона запобігає зараженню оточуючих.
 • захищає носія маски від інфекцій, що передаються крапельним шляхом, або від ризику поширення біологічних рідин. В останньому випадку хірургічна маска повинна мати водонепроникний шар. Маска також може бути оснащена козирком для захисту очей.

Хірургічні маски використовуються в різних сферах:

 • хірургія;
 • стоматологія;
 • інші медичні процедури;
 • випадки ізоляції.
хірургічні маски
10.04.2020
    

Всім привіт! Сьогодні отримала посилку з масками. На даний момент це краща пропозиція з того, що я купувала і бачила. У мене в домашній аптечці були кілька стерильних мед.масок в індивідуальних упаковках, різниці між ними немає, тільки упаковка! Товаром задоволена, вже порекомендувала друзям і знайомим! Бережить себе і своїх близьких!!!!!


ПЛЮСИ:

 • Має гарне повітропроникнення
 • Має три шари нетканої матерії
 • Має гнучкий носовий фіксатор
 • Низька ціна

МІНУСИ:

 • Одноразове використання
 • Не захищає носія маски від інфекцій, що передаються повітрянним шляхомповернутися до меню ↑

Які переваги вибору захисної маски?

Респіратор 3М 9161V FFP1 - фото

Захисні маски є засобом індивідуального захисту. Вони запобігають вдихання аерозолів (пил, дим), а також парів або газів (дезінфікуючі засоби, анестезуючі гази), які становлять небезпеку для здоров’я. Вони також захищають від інфекційних агентів, які можуть передаватися повітряним шляхом, тобто від зараження такими вірусами як коронавірус, атипова пневмонія, H1N1 і ін.

Захисні маски діляться на дві категорії: ізоляційні (які не розглядаються в даному керівництві) і фільтруючі. Фільтруючі захисні маски складаються з лицьової частини і фільтруючого пристрою. Іноді фільтруючий елемент є складовою лицьовій частині . Залежно від типу фільтра, маска буде ефективна тільки проти певних частинок або газів і парів. Фільтруючі захисні маски також можуть бути оснащені клапаном для підвищення комфорту користувача. Клапан запобігає утворенню конденсату всередині маски або запотівання на окулярах і допомагає легко вдихати і видихати. Захисні маски захищають також тих, хто їх носить, від інфекцій, які можуть передаватися крапельнним шляхом.


ПЛЮСИ:

 • Не стикається внутрішньою стороною з обличчям при вдиху
 • Потік видахаємого повітря спрямовується вниз

МІНУСИ:

 • Сильно давить на перенісся
 • Слабкі резинкиповернутися до меню ↑

Які існують стандарти для захисних масок?

На кожен з цих двох типів масок поширюються різні стандарти і правила в залежності від країни або географічного регіону.

Хірургічні маски : такі маски тестуються на видиху (зсередини назовні). Тести враховують ефективність бактеріальної фільтрації. Вони відповідають наступним регіональними стандартами:

 • європейський стандарт EN 14683. Відповідно до цього стандарту існує три типи ефективності:
  • Тип 1 або EFB1 з ефективністю бактеріальної фільтрації більше 95%;
  • Тип 2 або EFB2 з ефективністю бактеріальної фільтрації більше 98%;
  • Тип R: європейський стандарт також додає тест на стійкість до бризок типів 1R і 2, причому 2R є найбільш стійким.
 • американський стандарт: в США хірургічні маски повинні відповідати стандартам ASTM. Існує 3 рівня захисту:
  • Рівень 1: низький ризик впливу рідин;
  • Рівень 2: помірний ризик впливу рідин;
  • Рівень 3: підвищений ризик впливу рідин.

Захисні маски: такі маски тестуються на вдих (зовні всередину). Тести враховують ефективність фільтрації і потрапляння на обличчя. Вони повинні відповідати наступним регіональними стандартами:

 • Європейський стандарт EN 149: 2001. Відповідно до цього стандарту існують три класи фільтруючих одноразових респіраторних масок:
  • FFP1: самий низькі рівень фільтрації; відсоток фільтрації аерозолів не менше 80% і витік всередину не більше 22%; в основному використовується в якості пилезащитной маски (для робіт в домашньому господарстві);
  • FFP2: відсоток фільтрації мінімум 94% і витік всередину максимум 8%; в основному використовується в будівництві, сільському господарстві, фармацевтичної промисловості та медичним персоналом проти вірусів грипу або коронавірусів і респіраторних захворювань, таких як пташиний грип, атипова пневмонія, легенева чума і туберкульоз;
  • FFP3: відсоток фільтрації мінімум 99% і витік всередину максимум 2%; в основному використовується в будівництві, сільському господарстві, фармацевтичної промисловості та медичним персоналом проти вірусів грипу або коронавірусів і респіраторних захворювань, таких як пташиний грип, атипова пневмонія, легенева чума і туберкульоз.
 • Американський стандарт: в США респіраторні маски повинні відповідати стандартам NIOSH (Національного інституту безпеки та гігієни праці). Цей стандарт визначає кілька класів масок в залежності від їх ступеня маслостійкості:
  • Клас N: маслонестійкі маски. Розрізняють N95, N99 і N100. Цифра після букви позначає відсоток фільтрації зважених часток.
  • Клас R: маска, стійка до масла до восьми годин. До них відносяться R95, R99 і R100.
  • Клас Р: маслостійка маска. До них також відносяться P95, P99 і P100.

Хірургічні маски:

 • EN 14683: Тип 1, Тип 2, Тип 3, Тип R
 • ASTM: Рівень 1/2/3

Захисна маска:

 • EN 149: FFP1, FFP2, FFP3
 • NIOSH: Клас N, Клас R, Клас P
повернутися до меню ↑

Які маски захищають від заразних хвороб і вірусів?

При роботі з пацієнтами з інфекційними захворюваннями або небезпечними вірусами медперсонал повинен бути оснащений масками відповідного типу з достатнім рівнем захисту. Розглянемо випадки туберкульозу, коронавируса, атипової пневмонії, H1N1 і біотероризм.

туберкульоз:

 • Для заразного пацієнта наявність хірургічної маски допомагає уникнути зараження оточуючих людей шляхом потрапляння крапель слини або виділень з верхніх дихальних шляхів під час видиху.
 • Для осіб, які доглядають за хворими і відвідувачами необхідно носити захисну маску як мінімум класу FFP1, або FFP2 в разі мультирезистентного туберкульозу або в ситуаціях підвищеного ризику (інтубація, індукована мокрота і т.д.).

Коронавірус, SRAS, H1N1:

 • Для заразного пацієнта використовуйте хірургічну маску, як тільки з’явиться підозра на зараження.
 • Медичний персонал повинен носити захисну маску як мінімум класу FFP2 або FFP3 для максимальної фільтрації частинок і аерозолів при догляді за підозрюваним або заразним пацієнтом.

Біотероризм (сибірська виразка): використовуйте захисну маску FFP3.

повернутися до меню ↑

Яку маску використовувати: одноразову або багаторазову?

Хірургічна маска є маска одноразового медичного використання, яка підлягає відповідної утилізації після використання. Захисна маска може бути одноразовою або багаторазовою. У багаторазової масці відслуживший фільтр можна замінити. Тривалість дії хірургічної або захисної маски вказується виробником. Вона залежить від мети використання. В цілому, тривалість дії може варіюватися від трьох до восьми годин в залежності від концентрації зараженої речовини і цілого ряду зовнішніх чинників, таких як вологість повітря, температура, об’єм вдихуваного повітря і т.д. У разі протигазових фільтруючих захисних масок при відчутті запаху газу носитель маски повинен негайно покинути робочу зону і замінити фільтр. Аналогічним чином у випадку з пиловими фільтрами, якщо носій маски починає відчувати незручності при вдиху, він повинен покинути приміщення і замінити фільтр. Такі маски в основному носять люди, що працюють в контакті з хімічними речовинами, або пожежні.

повернутися до меню ↑

Як користуватися маскою?

При використанні хірургічної або захисної маски слід дотримуватися певних запобіжних заходів. Ось основні з них:

 • Витягніть маску з упаковки і натягніть її на обличчя, тримаючи її тільки за зав’язки.
 • Дотримуйтесь напрямка надягання маски за допомогою смужки на рівні носа. Як правило, інформація, надрукована на масці виробником, повинна відображатися зовні. Якщо немає конкретних вказівок, то навзніч слід розвернути сторону з найбільшою підкладкою.
 • Розмістіть верхні кріплення на верхній частині голови, а нижні – на рівні шиї. Маска повинна бути добре розгорнута.
 • Маска повинна закривати ніс, ріт і підборіддя. У разі використання захисних масок можна перевірити, чи правильно одягнена маска, закривши фільтрувальну поверхню руками і повільно вдихаючи. Якщо маска торкається обличчя, це означає, що вона правильно одягнена, в іншому випадку, є витоку.
 • Після того, як маска встановлена, її не можна чіпати або переставляти (тільки при знятті).
 • Якщо маска є одноразовою , після зняття її необхідно утилізувати належним спосібом.
 • Маску слід міняти регулярно: не рідше одного разу кожні три години для хірургічної маски (раніше, якщо вона була забруднена бризками); від трьох до восьми годин для захисної маски.
 • Мийте руки до і після кожної зміни маски.
повернутися до меню ↑

FAQ

Чи можна стерилізувати і повторно використовувати одноразові медичні маски?

Ні. Одноразові медичні маски призначені тільки для одноразового використання. Використану маску необхідно правильно зняти (тобто зняти за зав’язки або гумки ззаду, не торкаючись до передньої поверхні маски) і негайно утилізувати, викинувши її у контейнер для інфекційних відходів з кришкою, після чого обробити руки антисептиком або вимити з милом.

На скільки важко дихати в респіраторі?

Перший час буде досить незвично. Буде здаватися, що трохи утруднене дихання, але так буде тільки спочатку. Згодом Ви прокачає собі легкі і дихати буде куди легше. Не забувайте, що завдяки цьому Ви підвищуєте ще і гемоглобін в крові;)

Чим можна замінити маску?

Ще з радянських часів, коли в більшості сфер переважав дефіцит товарів, захисні маски робили з підручних матеріалів. Йдеться про марлі, бавовні, бінти і навіть папер. ВОЗ попереджає – ні в якому разі не можна вважати саморобні маски повноцінної захистом проти інфекцій. Елементи одягу – теплі светри з високим горлом, довгі шарфи – також не захистять від вірусів. Однак, перебуваючи в людному місці без маски, краще перестрахуватися і прикрити обличчя.

Summary
Як правильно вибрати респіраторну захисну маску?
Article Name
Як правильно вибрати респіраторну захисну маску?
Description
Як правильно вибрати респіраторну захисну маску, які існують ступені захисту, від чого захищає кожна окрема маска, найчастіші питання
Author
Ната Левенец
Publisher Name
KSTech
Publisher Logo

1 коментар

Залиште відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.